Türkçe Öğretmeni Sadık Kerim UZAN

 

 

Sadık Kerim Uzan Ankara Yenimahalle Türkçe Türk Dili ve Edebiyatı Özel Ders - Armut.com
27/06/1976 tarihinde Zonguldak ilinin, Çaycuma ilçesine bağlı şirin bir köyünde -Kışla Köyü- dünyaya geldim.

İlkokulu Kışla köyüne bağlı Kırklar mahallesinde bulunan iki sınıflı bir okulda okudum. Okuma ve yazmayı daha dört yaşımdayken annem öğrettiği için ilkokul 1. sınıfın 1. döneminde öğretmenlerim beni 2. sınıfa geçirdiler. Bu sayede ilkokulu dört senede 1986 yılında başarıyla tamamladım.

Öğretmenlerimin tavsiyesi ve ailemin ısrarlarıyla daha iyi bir eğitim almam için eğitimime İstanbul'da devam ettim. Bir sene Kur'an kursunda eğitim gördükten sonra ortaokulu ve liseyi, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Üsküdar İmam Hatip Lisesinde okudum. 1994 senesinde bitirdiğim lise öğreniminden sonra yine aynı yıl kazandığım üniversiteye başladım.

Üniversite öğrenimime 1994 senesinde Ankara'da bulunan Gazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde başladım. Dört yıllık başarılı bir üniversite öğreniminin ardından, 1998 yılında memleketim olan Zonguldak ili, Çaycuma ilçesinin Perşembe beldesindeki Şehit Astsubay Salim Uçar İlköğretim Okulunda Türkçe öğretmenliğine başladım. Mesleğim adına ilk tecrübelerimi bu okulda aldıktan sonra 2001 yılında Ankara'ya tayin isteyerek Yenimahalle ilçesindeki Yakacık Mahallesi'nde bulunan İsmet Kurtuluş İlköğretim Okulunda görevimi sürdürdüm. Bir beş yıl da burada görev yaptıktan sonra Yenimahalle merkezde bulunan Öğretmen Kubilay Ortaokuluna tayin istedim.

2008 senesinde İlköğretim müfettişliği sınavına girerek bu sınavda ve mülakatta başarılı olduktan sonra müfettiş sıfatıyla tayinim Bingöl'e çıktı; yalnız Ankara'daki kurulu düzenimi bozmak ve öğrencilerimden uzaklaşmak istemeyişimden müfettişlikten istifa edip Türkçe öğretmenliği görevime devam ettim. Çünkü ben; öğrencimle iç içe olmayı seven, onları sınavlara (TEOG) hazırlayarak başarmalarından büyük bir haz duyan, kendi çabalarımla Anadolu ve Fen liselerine yerleştirdiğim; hatta üniversiteye yerleştirdiğim öğrencilerimle bir araya gelip onlarla görüşmekten mutlu olan bir öğretmenim. Bir öğretmenin de zaten en büyük mutluluğu da bu olsa gerek.

2009 yılı itibariyle Türkçe öğretmenliğinin yanı sıra Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde yazarlık yaptım. Bakanlığımızın Genel Ağ adresinde (http://yuzeser.meb.gov.tr) yayımlanmak üzere 100 Temel Eser içinde yer alan kitaplardan sorular hazırlayıp bu soruları Türkiye'deki tüm öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sundum.

(Bahsettiğim sorulara ulaşmak için tıklayınız.)

Ayrıca bugüne kadar birçok yayınevinin kendi branşımla ilgili soru bankası ve ders kitaplarına katkıda bulundum.

Yazmayı ve yazdırmayı seven bir öğretmenim. Bu doğrultuda ülke genelinde düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında birçok öğrencime derece ve ödül kazandırdım. Dereceye giren öğrencilerimin yazılarını ve şiirlerini okumak için tıklayınız.

Şu anda bugüne kadar severek icra ettiğim mesleğimi -Türkçe öğretmenliği- devam ettirmekteyim.
BANA ULAŞABİLECEĞİNİZ İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Genel Ağ:  www.sadikkerimuzan.com
E-Posta: sadikkerimuzan@gmail.com
Cep Tel: 05552854202