Kitap Okuyan Öğrenci Sınavda Daha Başarılı Oluyor.

Karaman'da faaliyet gösteren Sabah Eğitim Kurumları öğrenci ve velilere yönelik konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Gediz Üniversitesi Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı Orhan Keskin katıldı.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programda Orhan Keskin, öğrenciler için 'başarı stratejileri', velilere yönelik de 'aile içi etkili iletişim' konulu seminer verdi. Orhan Keskin, başarı stratejilerinin önemini ve başarıyı etkileyen faktörleri çeşitli örneklerle anlattı.
Çocuklardan
 evde çalışırken televizyonları kapatmasını isteyen Keskin, günümüzde dünyada Amerika'dan sonra en çok Türkiye'de televizyon izlendiğine dikkat çekti.
Televizyonunun, ders çalışırken öğrencilerin konsantrasyonunu bozduğunu ifade eden Keskin, "Bir doktor ameliyat ederken ne kadar konsantre oluyorsa, TV izleyen bir kimse de o kadar konsantre oluyor. Başarı verimini azaltan etkenleri ortadan kaldırmalıyız. Bunlar fazla uyumak, müzikle ders çalışmak, cep telefonu, bilgisayar, internet ve duygusal problemlerdir." diye konuştu.
Farklı bir seansta veliler ile de bir araya gelen Keskin, hayatın içinden verdiği gerçek örneklerle aile içi iletişim ve başarılı öğrenci yetiştirme konularını işledi. Dikkat dağınıklığına birden çok işle uğraşmanın sebep olduğunu belirten Keskin, Başarılı olamamanın altında derse yoğunlaşamama, dikkat dağınıklığı ve ders çalışmamanın yer aldığına dikkatleri çekti.
Keskin, televizyon izleme, bilgisayar ve internet, cep telefonu ve duygusal meselelerin verimi azaltarak başarıyı düşürdüğünü söyledi. Kitap okuyan öğrencilerin daha başarılı olduğunu vurgulayan Keskin, anne ve babalara çocukları ile birlikte kitap okumalarını tavsiye etti.

Cihan Haber Ajansı