Öğrencilere Karne Mektubu

……….ÖĞRENCİLERİME

      TATİL GELDİ.Ne yapmalı tatilde? İmkanlar elverdiğince tatilin hakkı verilmeli.             
      Öyle ise yarıyıl tatilinde kar yağarsa; kartopu oynayalım, kardan adam yapalım karda kayıp yuvarlanalım.Yok yağmazsa güneşin tadını çıkaralım. Hasret kalıp alamadığımız sabah uykusundan bol bol alalım. Fakat benim öğrencilerim için durumun biraz daha farklı olacağını sanıyorum. Tatilin yaklaşması beraberinde karneleri de getirdiğinden,sizlerin bir dönemin muhasebesini yaparak hem dinlenip hem de eksiklerinizi gidermek için bu tatili bir fırsat bileceğinize ve ona göre davranacağınıza eminim.Unutmayın ki başarının da fiyatı yüksektir,başarısızlığın da.Ama başarısızlık size daha pahalıya mal olacaktır.
    Önce bir durum değerlendirmesi yapalım; geride bıraktığımız dönemi nasıl geçirdik, hedeflerimize ulaşabildik mi,hedeflerimizin çok mu uzağındayız? Yoksa biz tok gözlüyüz bu da yeter mi diyorsunuz.Bir dönem için gitmemiz gereken limana vardık mı?Yoksa daha yolumuz mu var?Gemimizi dalgalara emanet edip  nereye götürdüğünü önemsemeyenlerden miyiz?Yoksa dalgalara meydan okuyup yönümüzü kendi tayin edenlerden mi?
    Şunu unutmayın ki herkes tatil yaparken, tatili de planlayarak günün belli bir kısmını çalışmaya ayıranlar mutlaka rakiplerine fark atacaklardır.Çünkü rakipleriniz tatilde durmayacaklar emin olun.Onlar kendilerine çizdikleri plan dahilinde yollarında emin adımlarla ilerlerken siz bekleyecek misiniz?Hepiniz çok iyi biliyorsunuz ki fedakarlık yoksa başarı da yok.Ya şimdi oynayıp daha sonra ödeyeceksiniz ya da şimdi ödeyip daha sonra oynayacaksınız.Çünkü başarının gerçek ölçüsü nelere sahip olduğun değil onun uğrunda nelerden vazgeçebildiğindir.Siz başarıyı istiyorsunuz.ama onun uğrunda ne kadar fedakarlık yapabiliyorsunuz,bir düşünün bakalım.Bazılarınızın “Ama öğretmenim ben çalıştığım halde,olmadı.”dediğini duyar gibiyim.Unutmayın yönünüzü değiştirmedikçe istediğiniz yere eninde sonunda varırsınız.Yeter ki sabredin. 
     Yine başka bir soru: istekli olan mı ders çalışır yoksa ders çalışan mı istekli olur? Seven mi ders çalışır yoksa ders çalışan mı sever? Can sıkıntısı ve isteksizlik bir şeyi yapmak istememek ya da yapacak  bir şey bulamamaktan çok uğruna yaşanılacak bir şey olmamasından ileri gelir.Eğer gerçekten hedefleriniz varsa ve hayatta fark yaratmak istiyorsanız ,her derse oturduğunuzda hedefinize adım adım ilerlemenin mutluluğunu duyumsamış olmanız gerekiyor.Bugün ben geleceğim için binama bir tuğla daha koydum düşüncesi sizin isteksizliğinizi yenecektir.Çünkü siz her gün geleceğinizi inşa ediyorsunuz.Ne kadar sağlam temellere oturtursanız o kadar dayanıklı olur.Çünkü hayat çok fırtınalara gebe olan uzun bir süreçtir.
   Bugün kim olduğumuz dünkü tercihlerimizin sonucuydu.Yarın kim olacağınız ve nerede olacağınız bugünkü kararlarımızın sonucu olacaktır.Kaderinizi kendi ellerinizle çizmeye başlamanın en iyi zamanı “ŞİMDİ”dir.Eğer ertelerseniz(yarın başlasam ne olacak sanki)ertelenirsiniz.(çünkü yarınlar bitmez.)Ya şimdi başlarsınız ya da hiçbir zaman.Ya şimdi kendi hayatınızı kendiniz çizersiniz ya da size çizilen hayata razı olursunuz.Ama o zaman şikayet etmeye hakkınızın olmadığını bilmelisiniz.
      Doğru yolda olsanız bile eğer orada öylece durursanız ezilirsiniz.onun için sakın durmayı aklınızdan geçirmeyin.Bin adım için bir adımı göze alanlar yolların hükümdarıdırlar.Hadi kendi yolunuzun hükümdarı olun!
Hepinize “İyi tatiller!”
Not:Sakın bol bol kitap okumayı unutmayın!